← Wróć do aktualności

Co nowego czeka na studentów w Poznaniu?

Uniwersytet Dzieci w Poznaniu przygotował dla swoich studentów zajęcia pełne wrażeń. Nie zabraknie ciekawostek oraz eksperymentów, bo przecież najlepiej uczy się poprzez praktykę! Jakie tajniki wiedzy będą zagłębiać nasi studenci podczas II bloku zajęć w Poznaniu?


ODKRYWANIE

Najmłodsi studenci (6-7 lat) odkryją, że szukanie odpowiedzi na z pozoru trudne pytania to świetna zabawa!

Po co ludziom kolana?
Wiedzieliście, że dziennie robimy średnio 6000 kroków, a w ciągu życia pokonujemy odległość odpowiadającą 4 okrążeniom wokół Ziemi? Dzieci podczas warsztatów dowiedzą się, że jest to możliwe dzięki kolanom. Poznają także rolę mięśni i ścięgien. Nauka anatomii nie musi być nudna!

Skąd się bierze woda w kranie?
Bez wody nie wyobrażamy sobie życia. Co zrobić kiedy zabraknie jej w kranie? Podczas warsztatów w laboratorium studenci dowiedzą się, jaką trasę pokonuje woda i kto tak właściwie może projektować wodociągi.

Jakie lekarstwo jest w piłce lekarskiej?

Studenci zastanowią się, dlaczego piłka lekarska nosi taką nazwę. Czy wykorzystanie jej podczas zajęć ogólnorozwojowych i rehabilitacji przynosi korzyści zdrowotne? A może piłka otrzymała przydomek „lekarska" na cześć jej twórcy – greckiego lekarza Hipokratesa?


INSPIRACJE

Dzieci w wieku 8 i 9 lat zainspirujemy do twórczego podejścia do nauki. W jaki sposób? Poprzez przyjmowanie odpowiedniej perspektywy.

Ile jest różnych języków na świecie?
Studenci wcielą się w rolę językoznawców i znajdą odpowiedzi na podchwytliwe pytania. Czy każdy kraj ma swój język? Dlaczego część języków zanika i pojawiają się inne? Czy da się policzyć wszystkie języki, którymi mówią ludzie na świecie? Jakiego języka najtrudniej jest się nauczyć?

Jak opiekować się zabytkami?
Podczas wykładu studenci zamienią się w konserwatorów zabytków. Sprawdzą na czym polega praca konserwatora oraz jakie kryteria musi spełnić budynek, aby zyskać miano zabytku.

Ile waży ogon komety?
Dzieci jako badacze kosmosu wyruszą w pozaziemską podróż, aby poznać jednostki miar i wag oraz pojęcie proporcji. Zdobytą wiedzę wykorzystają budując własną kometę, która przyda się podczas dalszych podróży.

Czy w muzyce są emocje?
Rozwój kompetencji emocjonalnych jest niezwykle istotny, dlatego rozwijamy je u naszych studentów. Uczestnicy zajęć zastanowią się, dlaczego konkretne utwory wprawiają nas w określony nastrój. Stworzą także zespół muzyczny i skomponują własne utwory.

Czy jaskiniowcy obchodzili urodziny?
Sprawdzą to mali archeolodzy. Podczas warsztatów spróbują odkryć znaczenie i funkcje sztuki naskalnej, a także własnoręcznie wykonają malowidło na wzór tych tworzonych przez ludy pierwotne.


TEMATY

Młodzi naukowcy (10-11 lat) zetkną się na zajęciach z różnorodną tematyką i zdobędą mnóstwo praktycznej wiedzy. W tej części zajęć skupimy się na kulturze i pokażemy, że nie jedno ma imię!

Co archeolog może powiedzieć o kulturze?
Podróż do przeszłości jest możliwa! Wystarczy, że studenci uważnie przyjrzą się eksponatom i uruchomią wyobraźnię, a ukażą się im zależności pomiędzy współczesna kulturą i przeszłością.

Jak zachować swoją kulturę, mieszkając za granicą?
Studenci spróbują znaleźć złoty środek na różnice międzykulturowe. Zastanowią się, jak człowiek żyjący w kulturowo innym państwie ma pozostać sobą, jednocześnie poznając nowych ludzi w pracy, szkole i nie tylko.

Dlaczego warto promować kulturę w internecie?
Sprawdzimy jakie pomysły na promowanie kultury mają nasi studenci. Podczas warsztatów zapoznamy ich z tajnikami planowania kampanii społecznej. Studenci wykorzystają tę wiedzę w praktyce, tworząc plan na zakomunikowanie społeczeństwu istotnych dla nich treści.

Jak to się stało, że Harrego Pottera znają prawie wszyscy?
Autorka sagi opowiadającej o Harrym planowała zawarte w niej wydarzenia przez całe 5 lat, przed przystąpieniem do pisania pierwszej książki o nim. Studenci Tematów znacznie szybciej opanują pojęcie kultury masowej. Czym jest i jaki ma wpływ na podejmowane przez nas decyzje?

Dlaczego Japończycy celebrują picie herbaty?
Warto poznawać inne kultury, dlatego studenci uruchomią wszystkie swoje zmysły i wyruszą w wyimaginowaną wycieczkę do Japonii. Poznają dawną kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni oraz sprawdzą, co łączy japońskiego samuraja i polskiego szlachcica.

Czy złość jest zła?
Nie, jeżeli potrafimy rozpoznawać nasze emocje i trzymać je na wodzy! Podczas warsztatów kompetencyjnych studenci nauczą się kulturalnego radzenia sobie ze złością.


Na Uniwersytecie Dzieci nawet pozornie trudne pytania stają się łatwe, a dzieci rozwijają swoją ciekawość świata i zrozumienie rządzących nim praw.

To nauka naprawdę warta Poznania!

REKRUTACJA WCIĄŻ TRWA