Aktualności Klubu Uniwersytetu Dzieci


Jak zajrzeć do wnętrza mózgu? Relacja z wykładu i spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie 25-06-2018

Jak zagłębić tajniki organu złożonego z 100 miliardów neuronów? Czy do zbadania mózgu potrzebny nam skalpel i godziny spędzone przy stole operacyjnym?

16 czerwca jedna z auli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zamieniła się w salę operacyjną mózgu. Olsztyńscy klubowicze wzięli udział w 60-minutowym wykładzie “Jak zajrzeć do wnętrza mózgu?”. Uczestnicy wykładu przy użyciu trójwymiarowego modelu mózgu poznali jego strukturę, budowę i funkcje jakie mają wpływ na nasze działania w każdym obszarze. Nie tylko dowiedzieli się, jak precyzyjnie zlokalizować guz w mózgu, ale również przeprowadzili symulację operacji pod okiem profesjonalisty.

O rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej oraz przykładach jej zastosowań w medycynie mówił prof. dr hab. dr n. med. Jerzy Gielecki - kierownik Katedry Anatomii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, twórca jedynego na świecie laboratorium fuzji obrazów. Profesor odpowiedzialny jest za rozwój anglojęzycznej części kierunku lekarskiego, nieustannie bierze udział w tworzeniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych umożliwiających szybkie i efektywne opanowanie wiedzy anatomicznej.

Uczestnicy uzyskali również dostęp do aplikacji mobilnej theatrum anatomicum stworzonej przez prof. Gieleckiego, wykorzystującej wizualizację struktur mózgu w 3D. Jest to aplikacja, która będzie nie tylko uczyła, ale także sprawdzała wiadomości studentów medycyny.

Klubowicze z Wrocławia poznali tajniki neurochirurgii! - 04-06-2018

W sobotę 26 maja we Wrocławiu odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci. Klubowicze wzięli udział w fantastycznym wykładzie znanego neurochirurga dr Pawła Tabakowa.

Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opowiedział studentom i klubowiczom o swojej nowatorskiej metodzie łączenia rdzenia kręgowego. Jakim sprzętem dysponuje doktor w swojej pracy? Jakie są możliwości operacyjne neurochirurgów w Polsce? Jakie uczucia towarzyszą lekarzom po udanej operacji? - pytaniom nie było końca a odpowiedzi wzbudzały ogromne zainteresowanie słuchaczy.

Doktor opowiedział o przypadkach swoich pacjentów, którzy z pomocą współczesnej medycyny odzyskują częściowo czucie po operacji scalenia przerwanego rdzenia kręgowego. Obecni na wykładzie byli poruszeni z jaką pasją i radością doktor dzielił się z nimi swoimi doświadczeniami.

Spotkania w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci to doskonała okazja, by spotkać wybitne autorytety, poznać tajniki ich pracy i zainspirować się prawdziwymi historiami.

Zapraszamy na kolejny wykład do Olsztyna! 16 czerwca dowiecie się, czym jest neuroanatomia. Zapisy już wkrótce!

Czy wiesz, że impuls nerwowy porusza się z szybkością 400 km/h? - Zapraszamy na spotkanie Klubu we Wrocławiu - 26-05-2018

Wszyscy bardzo lubimy tematy związane z medycyną i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Dowodem na to jest niesłabnąca popularność produkcji filmowych, których akcja rozgrywa się w szpitalach. Chcesz dowiedzieć się jak wiele wspólnego z rzeczywistością ma serial „Dr House”? Zapraszamy na wykład, dzięki któremu poznasz kulisy współczesnej medycyny!

Jakim sprzętem dysponują nowoczesne szpitale? Czy możliwe jest przeprowadzenie operacji na otwartym mózgu, kiedy pacjent jest w pełni świadomy? Na te oraz wiele innych pytań odpowie dr hab. Paweł Tabakow – polski neurochirurg, o którym w 2012 roku usłyszał cały świat! Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadził pierwszą na świecie operację połączenia przerwanego rdzenia kręgowego, przywracając pacjentowi częściowo czucie w porażonych nogach.

Data: 26 maja, godz. 1200-13.00
Miejsce: Wrocław, Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego , ul. Koszarowa 3, sala wykładowa na parterze.

Zapisz się na wykład „Jak rozwój neurochirurgii zmienia oblicze współczesnej medycyny?”.

Kolejne spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci za nami! Relacja z Krakowa - 15-05-2018

12 maja w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Uniwersytetu Dzieci.
Nasi klubowicze, w charakterze gości specjalnych, wzięli udział w fascynującym wykładzie mistrzowskim “Jak rozwinąć dobrze prosperujące przedsiębiorstwo?”.

Wykład poprowadził Zdzisław Dąbczyński, właściciel firmy Wimed - rodzinnego przedsiębiorstwa, które z garażowej manufaktury rozwinęło się w potężny zakład produkujący znaki drogowe dla całej Europy.
Obecni podczas wydarzenia studenci i goście dowiedzieli się, że dobrze prosperujące przedsiębiorstwo buduje się na wartościach i pasjach osobistych. Wykładowca opowiedział o swoich zainteresowaniach, a nawet zagrał na gitarze. Przekazał, że to osobowość przedsiębiorcy jest gwarantem sukcesu przedsiębiorstwa. Studenci i goście z wielkim zaangażowaniem słuchali bardzo osobistego wykładu biznesmena. Potem wzięli udział w warsztacie rysowania znaków drogowskazów życiowych, które jako osobny projekt zostaną udostępnione na stronach Uniwersytetu Dzieci.

Zobaczcie galerię zdjęć z wydarzenia.

Jak z mglistych marzeń powstają wielkie przedsiębiorstwa? - 26-04-2018

Wiele osób ma dobre pomysły i marzy o własnym biznesie. Co sprawia, że tylko niektóre z nich osiągają sukces? Okazuje się, że przedsiębiorczość to nie tylko pieniądze i analizy finansowe. Skuteczność w interesach zależy także od kreatywności! Czy istnieje uniwersalny przepis na sukces?

Posłuchajcie niezwykłej historii prezesa firmy WIMED, który 30 lat temu zaprojektował pierwszy znak drogowy w domowym garażu, a dziś jest wiodącym w Polsce i Europie producentem wszystkich znaków drogowych.
Zapraszamy do udziału w inspirującym wykładzie. Wizjoner biznesu Zdzisław Dąbczyński, autor książki „Inspiracje i drogowskazy Jak rozsądnie przemierzać drogi i bezdroża życia." da znak jak udało mu się zbudować potężny biznes zaczynając od małego rodzinnego projektu.

Zapisz się na wydarzenie już teraz.

Relacja z kolejnego spotkania Klubu w Warszawie - 23-04-2018

Czy 6,5 tys. kilometrów można pokonać pieszo bez jedzenia, telefonu i odpowiedniej odzieży? Kolejne spotkanie Klubu Uniwersytetu Dzieci w Warszawie z podróżnikiem i dziennikarzem, który przeszedł Syberię, pustynię Gobi i Himalaje, już za nami!

70 lat temu 8 więźniów sowieckiego obozu pracy podejmuje się karkołomnej ucieczki z niewoli. Zimą 1941 roku opuszczają obóz przy -50 stopniach mrozu i wędrują bez odpowiednich ubrań, jedzenia i broni przez mroźną tajgę, pustynię Gobi, Mongolię, Chiny, Tybet i Himalaje. Przychodzą piechotą 6,5 tys kilometrów, aby po roku wędrówki dotrzeć do Indii. Przeżyło ich tylko 4, w tym Polak Witold Gliński. Historię wybitnej ucieczki postanowił przypomnieć podróżnik Tomasz Grzywaczewski, który wraz z przyjaciółmi przeszedł tę samą drogę w 2010 r.

O swojej wyprawie opowiedział członkom Klubu. Po prelekcji klubowicze mieli okazję spotkać się się podróżnikiem i zadać mu wszystkie nurtujące ich pytania: Czy spotkanie z niedźwiedziem można przeżyć? Jak szerokie są rzeki na Syberii? Jak długo trwa przejście przez Himalaje i wiele innych?

Dziękujemy naszym klubowiczom za to inspirujące spotkanie! Sprawdzajcie informacje na naszej stronie. Wkrótce widzimy się w kolejnych miastach!

Zapraszamy do Warszawy na kolejne wydarzenie w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci! - 17-04-2018

Przed nami kolejne ekscytujące spotkanie dla członków Klubu Uniwersytetu Dzieci. Już 21 kwietnia jako goście specjalni nasi Klubowicze wezmą udział w fascynującym wykładzie w ramach Uniwersytetu Dzieci.

Wykład „Długi marsz” – Ile kroków do wolności? poprowadzi Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz i pomysłodawca wielu przedsięwzięć reportersko - podróżniczych, w tym Long Walk Plus Expedition, podczas której podróżnicy: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż pokonali ponad 8.000 km, oddając hołd uczestnikom Wielkiej Ucieczki z 1941 roku.
Podczas spotkania posłuchamy o ekstremalnej wyprawie z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu. Opowieść o wyprawie z 2010 roku to prawdziwa historia o niezwykłych ludziach, niebezpieczeństwie, odwadze a przede wszystkim o wielkim pragnieniu wolności.

Zachęcamy do zapisywania się do Klubu i wzięcia udziału w wydarzeniu.
Zapisz się na wydarzenie


Czas i miejsce: 21 kwietnia, godz. 13.30, Uniwersytet Warszawski, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

Inspirujące spotkanie warszawskich członków Klubu za nami! - 2018-02-14

10 lutego po raz pierwszy spotkaliśmy się z członkami Klubu Uniwersytetu Dzieci w Warszawie. Nasi klubowicze jako goście specjalni wzięli udział w fascynującym wykładzie "Czy przeszczep twarzy może uratować życie?".

Dr Rafał Ulczok – wybitny transplantolog, który przygotował i przeprowadził pierwsze dwie operacje przeszczepu twarzy w Polsce, wprowadził słuchaczy w świat skomplikowanych operacji i transplantologii. Uczestnicy wykładu z zaciekawieniem słuchali prawdziwych historii o pacjentach, którzy poddali się operacji przeszczepu twarzy.

Po wykładzie nasi absolwenci z zaangażowaniem doświadczali, jak niezwykłe są prawa fizyki. Każdy uczestnik warsztatów o „dziwnych” cieczach miał okazję stworzyć własną ciecz nienewtonowską i ferrofluid. Dzięki eksperymentom mogli zbadać ich właściwości i spojrzeć na fizykę z nowej perspektywy! Warsztaty poprowadziła mgr inż. Paulina Kruk-Fura - doktorantka na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, specjalizująca się w dziedzinach Materiałów i Nanostruktur oraz Ekologicznych Źródeł Energii.

Dorośli w tym czasie zostali zaproszeni na kameralne spotkanie z prezes Fundacji - Anną Grąbczewską. Przy poczęstunku dyskutowali na tematy związane z edukacją i działalnością Fundacji Uniwersytet Dzieci. Rodzice z sentymentem opowiadali o doświadczeniach z Uniwersytetem Dzieci. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się także, jakie są losy naszych absolwentów. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Dziękujemy naszym wspaniałym członkom Klubu Uniwersytetu Dzieci za udział w spotkaniu i inspirujące doświadczenia! O kolejnych wydarzeniach poinformujemy wkrótce. Zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniach, bo przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

W Krakowie odbyło się kolejne spotkanie Klubu! - 2018-01-23

Kolejne spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci za nami! Tym razem odbyło się 20 stycznia w Krakowie. Członkowie Klubu, w charakterze gości specjalnych, wzięli udział w ciekawych spotkaniach i wykładzie. Dorośli zostali zaproszeni na rozmowę z założycielkami Uniwersytetu Dzieci. Mieli okazję podyskutować na temat obecnej sytuacji w edukacji formalnej i nieformalnej. Dzieci natomiast wzięły udział w ciekawym spotkaniu z dr Joanną Stojer-Polańską, która opowiedziała im o pracy zwierząt w różnych służbach mundurowych.

Następnie wszyscy klubowicze, jako goście specjalni, zostali zaproszeni na wykład z kryminalistyki pt: „Co się stało z Joanną R.”. Wykład poprowadziła dr Joanna Stojer-Polańska, która od wielu lat jest wykładowcą Uniwersytetu Dzieci i co roku przygotowuje dla swoich młodych studentów zagadki kryminalne do rozwiązania i organizuje razem z nimi pokazy ujawniania i badania śladów kryminalistycznych. W 2017 r. została finalistką konkursu Popularyzator Nauki.

Podczas wykładu goście dowiedzieli się, jak wygląda praca policjantów prowadzących bardzo skomplikowane śledztwa. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykreować różne rozwiązania kryminalnej sprawy. Tematy poruszane na wykładach zafascynowały i dzieci, i dorosłych. Wszyscy mieli także okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Spotkania i wykład zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, jakie są losy absolwentów Uniwersytetu Dzieci. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy, dlatego zachęcamy wszystkich naszych klubowiczów do udziału w kolejnych wydarzeniach. Najbliższe odbędą się już w lutym w Warszawie. Czeka na was wiele wspaniałych niespodzianek!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Klubowiczu! Mamy dla Ciebie konkurs! - 2018-01-12

Jesteś już członkiem Klubu Uniwersytetu Dzieci? To świetnie - możesz wziąć udział w konkursie Przygoda z Uniwersytetem Dzieci! Do udziału zapraszamy rodziców z dziećmi lub samych rodziców.

Nakręć krótki, amatorski film i podziel się z nami swoimi doświadczeniami z Uniwersytetem Dzieci. Nagranie nie musi być profesjonalne, wystarczy, że użyjesz smartfona. Liczy się inwencja twórcza i dobra zabawa! Film powinien trwać maksymalnie 60 sekund. Możesz inspirować się pytaniami:
- Co najlepiej pamiętasz, co Cię najbardziej wzruszyło/rozbawiło?
- Do czego zainspirowały Cię studia na Uniwersytecie Dzieci?
- Czy kontakt z Uniwersytetem Dzieci zmienił Twoje myślenie o edukacji?
- Czy wiedza zdobyta na zajęciach do czegoś się przydała?

Jury wybierze 3 najciekawsze filmy. Ich autorzy zostaną nagrodzeni unikalnymi gadżetami Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz statywami i selfiestickami do smartfona.

Film prześlij na adres: klub@ud.edu.pl
Na zgłoszenia czekamy od 15 stycznia do 10 lutego 2018 roku.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 lutego br.
Regulamin dostępny jest pod linkiem: https://uniwersytetdzieci.pl/strony/regulamin-konkursu-przygoda

Pierwsze spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci za nami! Relacja z Olsztyna i Wrocławia - 21-12-2017

16 grudnia w Olsztynie i Wrocławiu odbyły się pierwsze spotkania członków Klubu Uniwersytetu Dzieci. Nasi klubowicze, w charakterze gości specjalnych, wzięli udział w fascynujących wykładach.

W Olsztynie wykład skupiał się wokół zagadnienia: Jak wybudować osiedle na Marsie? We Wrocławiu słuchacze dowiedzieli się Jak ultracienkie linie przewodzące prąd zmienią światowy rynek technologiczny? Po wykładach goście zostali zaproszeni na pokazy naukowe i krótką opowieść o tym, jak zmieniła się Fundacja w ciągu ostatnich 10 lat.

W Olsztynie wykład jak i pokaz poprowadził Szymon Gryś – członek grupy Space is More, zaangażowany w pracę nad marsjańską bazą załogową. Obecni podczas wydarzenia dowiedzieli się, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej oraz jak stworzyć architekturę habitatu. We Wrocławiu zgromadzeni z zapartym tchem słuchali, jak ekspert dr inż. Filip Granek mówi o nowoczesnych technologiach i wpływie nanomateriałów na światową gospodarkę.
Tematy poruszane na wykładach zafascynowały dzieci i dorosłych. Wszyscy mieli także okazję wziąć czynny udział w pokazach i warsztatach. W Olsztynie motywem przewodnim pokazu było napięcie powierzchniowe. We Wrocławiu klubowicze wzięli udział w warsztatach chemicznych prowadzonych przez przez dr Magdalenę Rowińską-Żyrek z wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Dlaczego mydło i szampon myją?

Eksperymenty zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, jakie są losy absolwentów Uniwersytetu Dzieci. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy, dlatego zachęcamy wszystkich naszych klubowiczów do udziału w kolejnych wydarzeniach. Najbliższe odbędą się już w styczniu w Krakowie i Warszawie. Czeka na Was wiele wspaniałych niespodzianek!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Zapraszamy do Wrocławia i Olsztyna na pierwsze wydarzenia w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci! - 2017-12-01

Przed nami pierwsze wydarzenia dla członków Klubu Uniwersytetu Dzieci! Odbędą się one 16 grudnia we Wrocławiu i w Olsztynie. Do udziału zapraszamy byłych studentów oraz ich rodziców, którzy już zapisali się do Klubu.

Co przygotowaliśmy?

Jako goście specjalni weźmiecie udział w fascynującym wykładzie w ramach Uniwersytetu Dzieci.

We Wrocławiu będzie to wykład mistrzowski pt. "Jak ultracienkie linie przewodzące prąd zmienią światowy rynek technologiczny?"
Czy wiecie, że linie przewodzące prąd elektryczny mogą być nawet 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa? - te i inne ciekawostki przedstawi ekspert Fundacji Uniwersytetu Dzieci – dr inż. Filip Granek, jeden z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii wytwarzania ogniw słonecznych oraz technologii opartych o nanomateriały.

Czas i miejsce: 16 grudnia, godz. 12.00, Uniwersytet Przyrodniczym, Centrum Naukowo-Dydaktyczne, pl. Grunwaldzki 24 a.

W Olsztynie odbędzie się z kolei wykład mistrzowski pt.: "Jak wybudować osiedle na Marsie?"
Czy wiesz, że głównym surowcem wykorzystywanym przez naukowców do budowy “kosmicznych osiedli” będzie cienka aluminiowa folia, wykonana z jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów na ziemi - vectranu? Jest to materiał dwa razy mocniejszy od używanego w kamizelkach kuloodpornych. Nasz ekspert – Szymon Gryś, opowie o tym, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej oraz kim jest analogowy astronauta.

Czas i miejsce: 16 grudnia, godz. 14.00, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. Oczapowskiego 1a.

Inne atrakcje
Po wykładzie (zarówno w Olsztynie, jak i we Wrocławiu) zostaniecie zaproszeni na kameralne spotkanie klubowiczów. Dzieci i młodzież wezmą udział w tajemniczym pokazie specjalnym, a rodzice w tym czasie będą mogli porozmawiać i skorzystać z poczęstunku. Otrzymacie także klubowy upominek.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy:
Zapisz się na wydarzenie we Wrocławiu
Zapisz się na Wydarzenie w Olsztynie

Wkrótce odbędą się także wydarzenia w innych miastach.

Zachęcamy do zapisywania się do Klubu i do zobaczenia wkrótce!

Wystartował Klub Uniwersytetu Dzieci! - 2017-11-16

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy – z myślą o wszystkich byłych studentach i ich rodzicach uruchomiliśmy Klub Uniwersytetu Dzieci. Dzięki temu będziemy się mogli spotykać na różnego rodzaju wydarzeniach. Na członków Klubu czekają też specjalne wykłady z naukowcami, konkursy, gadżety i inne niespodzianki.
Pierwsze wydarzenie w ramach Klubu już w grudniu! Więcej informacji wkrótce.