Aktualności Klubu Uniwersytetu Dzieci


Zapraszamy do Warszawy na kolejne wydarzenie w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci! - 17-04-2018

Przed nami kolejne ekscytujące spotkanie dla członków Klubu Uniwersytetu Dzieci. Już 21 kwietnia jako goście specjalni nasi Klubowicze wezmą udział w fascynującym wykładzie w ramach Uniwersytetu Dzieci.

Wykład „Długi marsz” – Ile kroków do wolności? poprowadzi Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz i pomysłodawca wielu przedsięwzięć reportersko - podróżniczych, w tym Long Walk Plus Expedition, podczas której podróżnicy: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski i Filip Drożdż pokonali ponad 8.000 km, oddając hołd uczestnikom Wielkiej Ucieczki z 1941 roku.
Podczas spotkania posłuchamy o ekstremalnej wyprawie z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu. Opowieść o wyprawie z 2010 roku to prawdziwa historia o niezwykłych ludziach, niebezpieczeństwie, odwadze a przede wszystkim o wielkim pragnieniu wolności.

Zachęcamy do zapisywania się do Klubu i wzięcia udziału w wydarzeniu.
Zapisz się na wydarzenie


Czas i miejsce: 21 kwietnia, godz. 13.30, Uniwersytet Warszawski, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

Inspirujące spotkanie warszawskich członków Klubu za nami! - 2018-02-14

10 lutego po raz pierwszy spotkaliśmy się z członkami Klubu Uniwersytetu Dzieci w Warszawie. Nasi klubowicze jako goście specjalni wzięli udział w fascynującym wykładzie "Czy przeszczep twarzy może uratować życie?".

Dr Rafał Ulczok – wybitny transplantolog, który przygotował i przeprowadził pierwsze dwie operacje przeszczepu twarzy w Polsce, wprowadził słuchaczy w świat skomplikowanych operacji i transplantologii. Uczestnicy wykładu z zaciekawieniem słuchali prawdziwych historii o pacjentach, którzy poddali się operacji przeszczepu twarzy.

Po wykładzie nasi absolwenci z zaangażowaniem doświadczali, jak niezwykłe są prawa fizyki. Każdy uczestnik warsztatów o „dziwnych” cieczach miał okazję stworzyć własną ciecz nienewtonowską i ferrofluid. Dzięki eksperymentom mogli zbadać ich właściwości i spojrzeć na fizykę z nowej perspektywy! Warsztaty poprowadziła mgr inż. Paulina Kruk-Fura - doktorantka na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, specjalizująca się w dziedzinach Materiałów i Nanostruktur oraz Ekologicznych Źródeł Energii.

Dorośli w tym czasie zostali zaproszeni na kameralne spotkanie z prezes Fundacji - Anną Grąbczewską. Przy poczęstunku dyskutowali na tematy związane z edukacją i działalnością Fundacji Uniwersytet Dzieci. Rodzice z sentymentem opowiadali o doświadczeniach z Uniwersytetem Dzieci. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się także, jakie są losy naszych absolwentów. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Dziękujemy naszym wspaniałym członkom Klubu Uniwersytetu Dzieci za udział w spotkaniu i inspirujące doświadczenia! O kolejnych wydarzeniach poinformujemy wkrótce. Zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniach, bo przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

W Krakowie odbyło się kolejne spotkanie Klubu! - 2018-01-23

Kolejne spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci za nami! Tym razem odbyło się 20 stycznia w Krakowie. Członkowie Klubu, w charakterze gości specjalnych, wzięli udział w ciekawych spotkaniach i wykładzie. Dorośli zostali zaproszeni na rozmowę z założycielkami Uniwersytetu Dzieci. Mieli okazję podyskutować na temat obecnej sytuacji w edukacji formalnej i nieformalnej. Dzieci natomiast wzięły udział w ciekawym spotkaniu z dr Joanną Stojer-Polańską, która opowiedziała im o pracy zwierząt w różnych służbach mundurowych.

Następnie wszyscy klubowicze, jako goście specjalni, zostali zaproszeni na wykład z kryminalistyki pt: „Co się stało z Joanną R.”. Wykład poprowadziła dr Joanna Stojer-Polańska, która od wielu lat jest wykładowcą Uniwersytetu Dzieci i co roku przygotowuje dla swoich młodych studentów zagadki kryminalne do rozwiązania i organizuje razem z nimi pokazy ujawniania i badania śladów kryminalistycznych. W 2017 r. została finalistką konkursu Popularyzator Nauki.

Podczas wykładu goście dowiedzieli się, jak wygląda praca policjantów prowadzących bardzo skomplikowane śledztwa. Uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykreować różne rozwiązania kryminalnej sprawy. Tematy poruszane na wykładach zafascynowały i dzieci, i dorosłych. Wszyscy mieli także okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Spotkania i wykład zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, jakie są losy absolwentów Uniwersytetu Dzieci. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy, dlatego zachęcamy wszystkich naszych klubowiczów do udziału w kolejnych wydarzeniach. Najbliższe odbędą się już w lutym w Warszawie. Czeka na was wiele wspaniałych niespodzianek!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Klubowiczu! Mamy dla Ciebie konkurs! - 2018-01-12

Jesteś już członkiem Klubu Uniwersytetu Dzieci? To świetnie - możesz wziąć udział w konkursie Przygoda z Uniwersytetem Dzieci! Do udziału zapraszamy rodziców z dziećmi lub samych rodziców.

Nakręć krótki, amatorski film i podziel się z nami swoimi doświadczeniami z Uniwersytetem Dzieci. Nagranie nie musi być profesjonalne, wystarczy, że użyjesz smartfona. Liczy się inwencja twórcza i dobra zabawa! Film powinien trwać maksymalnie 60 sekund. Możesz inspirować się pytaniami:
- Co najlepiej pamiętasz, co Cię najbardziej wzruszyło/rozbawiło?
- Do czego zainspirowały Cię studia na Uniwersytecie Dzieci?
- Czy kontakt z Uniwersytetem Dzieci zmienił Twoje myślenie o edukacji?
- Czy wiedza zdobyta na zajęciach do czegoś się przydała?

Jury wybierze 3 najciekawsze filmy. Ich autorzy zostaną nagrodzeni unikalnymi gadżetami Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz statywami i selfiestickami do smartfona.

Film prześlij na adres: klub@ud.edu.pl
Na zgłoszenia czekamy od 15 stycznia do 10 lutego 2018 roku.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 lutego br.
Regulamin dostępny jest pod linkiem: https://uniwersytetdzieci.pl/strony/regulamin-konkursu-przygoda

Pierwsze spotkania Klubu Uniwersytetu Dzieci za nami! Relacja z Olsztyna i Wrocławia - 21-12-2017

16 grudnia w Olsztynie i Wrocławiu odbyły się pierwsze spotkania członków Klubu Uniwersytetu Dzieci. Nasi klubowicze, w charakterze gości specjalnych, wzięli udział w fascynujących wykładach.

W Olsztynie wykład skupiał się wokół zagadnienia: Jak wybudować osiedle na Marsie? We Wrocławiu słuchacze dowiedzieli się Jak ultracienkie linie przewodzące prąd zmienią światowy rynek technologiczny? Po wykładach goście zostali zaproszeni na pokazy naukowe i krótką opowieść o tym, jak zmieniła się Fundacja w ciągu ostatnich 10 lat.

W Olsztynie wykład jak i pokaz poprowadził Szymon Gryś – członek grupy Space is More, zaangażowany w pracę nad marsjańską bazą załogową. Obecni podczas wydarzenia dowiedzieli się, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej oraz jak stworzyć architekturę habitatu. We Wrocławiu zgromadzeni z zapartym tchem słuchali, jak ekspert dr inż. Filip Granek mówi o nowoczesnych technologiach i wpływie nanomateriałów na światową gospodarkę.
Tematy poruszane na wykładach zafascynowały dzieci i dorosłych. Wszyscy mieli także okazję wziąć czynny udział w pokazach i warsztatach. W Olsztynie motywem przewodnim pokazu było napięcie powierzchniowe. We Wrocławiu klubowicze wzięli udział w warsztatach chemicznych prowadzonych przez przez dr Magdalenę Rowińską-Żyrek z wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Dlaczego mydło i szampon myją?

Eksperymenty zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, jakie są losy absolwentów Uniwersytetu Dzieci. Na zakończenie przedstawiciele Fundacji wręczyli upominki członkom Klubu.

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy, dlatego zachęcamy wszystkich naszych klubowiczów do udziału w kolejnych wydarzeniach. Najbliższe odbędą się już w styczniu w Krakowie i Warszawie. Czeka na Was wiele wspaniałych niespodzianek!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Zapraszamy do Wrocławia i Olsztyna na pierwsze wydarzenia w ramach Klubu Uniwersytetu Dzieci! - 2017-12-01

Przed nami pierwsze wydarzenia dla członków Klubu Uniwersytetu Dzieci! Odbędą się one 16 grudnia we Wrocławiu i w Olsztynie. Do udziału zapraszamy byłych studentów oraz ich rodziców, którzy już zapisali się do Klubu.

Co przygotowaliśmy?

Jako goście specjalni weźmiecie udział w fascynującym wykładzie w ramach Uniwersytetu Dzieci.

We Wrocławiu będzie to wykład mistrzowski pt. "Jak ultracienkie linie przewodzące prąd zmienią światowy rynek technologiczny?"
Czy wiecie, że linie przewodzące prąd elektryczny mogą być nawet 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa? - te i inne ciekawostki przedstawi ekspert Fundacji Uniwersytetu Dzieci – dr inż. Filip Granek, jeden z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii wytwarzania ogniw słonecznych oraz technologii opartych o nanomateriały.

Czas i miejsce: 16 grudnia, godz. 12.00, Uniwersytet Przyrodniczym, Centrum Naukowo-Dydaktyczne, pl. Grunwaldzki 24 a.

W Olsztynie odbędzie się z kolei wykład mistrzowski pt.: "Jak wybudować osiedle na Marsie?"
Czy wiesz, że głównym surowcem wykorzystywanym przez naukowców do budowy “kosmicznych osiedli” będzie cienka aluminiowa folia, wykonana z jednego z najbardziej wytrzymałych materiałów na ziemi - vectranu? Jest to materiał dwa razy mocniejszy od używanego w kamizelkach kuloodpornych. Nasz ekspert – Szymon Gryś, opowie o tym, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej oraz kim jest analogowy astronauta.

Czas i miejsce: 16 grudnia, godz. 14.00, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ul. Oczapowskiego 1a.

Inne atrakcje
Po wykładzie (zarówno w Olsztynie, jak i we Wrocławiu) zostaniecie zaproszeni na kameralne spotkanie klubowiczów. Dzieci i młodzież wezmą udział w tajemniczym pokazie specjalnym, a rodzice w tym czasie będą mogli porozmawiać i skorzystać z poczęstunku. Otrzymacie także klubowy upominek.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązują zapisy:
Zapisz się na wydarzenie we Wrocławiu
Zapisz się na Wydarzenie w Olsztynie

Wkrótce odbędą się także wydarzenia w innych miastach.

Zachęcamy do zapisywania się do Klubu i do zobaczenia wkrótce!

Wystartował Klub Uniwersytetu Dzieci! - 2017-11-16

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy – z myślą o wszystkich byłych studentach i ich rodzicach uruchomiliśmy Klub Uniwersytetu Dzieci. Dzięki temu będziemy się mogli spotykać na różnego rodzaju wydarzeniach. Na członków Klubu czekają też specjalne wykłady z naukowcami, konkursy, gadżety i inne niespodzianki.
Pierwsze wydarzenie w ramach Klubu już w grudniu! Więcej informacji wkrótce.