Lista specjalizacji na rok 2017/18 - kierunek Mistrz i uczeń w Krakowie


SPECJALIZACJE SPOŁECZNO - EKONOMICZNE

1. Dziennikarstwo radiowe
2. Prawo
3. Litografia
4. Fotografia

1. Dziennikarstwo radiowe - trenujemy warsztat radiowca

Czy wiesz, że dziennikarz, żeby rzetelnie przygotować audycję, codziennie uczy się czegoś nowego o świecie?

Podczas seminariów studenci przeanalizują pracę dziennikarza radiowego i poznają jego miejsce pracy - siedzibę stacji radiowej. Poszukają również odpowiedzi na pytania, kim współcześnie jest dziennikarz i jaką pełni rolę społeczną.
W czasie cyklu zajęć uczestnicy nauczą się redagować krótkie wiadomości, a także ułożą program prawdziwego serwisu radiowego. Studenci sprawdzą w praktyce, czym jest wywiad i jak się go tworzy: sami zdecydują, kto będzie ich gościem, zaproszą wybraną osobę i przeprowadzą z nią rozmowę. Spotkanie - wywiad z gościem - zostanie zarejestrowane w formie nagrania audio, studenci stworzą także dokumentację fotograficzną z wizyty.
Dzięki udziałowi w zajęciach studenci rozwiną swoje zainteresowania i umiejętności z zakresu języka polskiego, dziennikarstwa, będą mieli także okazję na doskonalenie kompetencji społecznych.

Prowadzący:
red. Łukasz Wojtusik

2. Prawo - ścigamy przestępstwa w sieci

Czy wiesz, że to, co umieszczasz w internecie, potencjalnie może zobaczyć około 3.500.000.000 osób? Czy w sieci można być anonimowym?

Studenci w trakcie seminariów poznają poszczególne zawody prawnicze. Sprawdzą w praktyce, czym zajmują się sędzia, adwokat, radca prawny czy prokurator. Dowiedzą się, jak prowadzi się przewód sądowy, a także czym są przestępstwa w internecie oraz jaka kara za nie grozi.
Studenci poznają ponadto zasady bezpiecznego i zgodnego z prawem poruszania się w sieci oraz zasady prawa autorskiego. Dokonają analizy akt i dowodów. W trakcie zajęć w sali sądowej wcielą się w rolę adwokata, sędziego, prokuratora oraz świadka i przeprowadzą przewód sądowy, aby dowieść winy bądź niewinności oskarżonych. W ramach pracy projektowej w czasie seminariów studenci przygotują się do samodzielnego poprowadzenia rozprawy sądowej.
Udział w seminariach będzie dla studentów okazją do poznania świata prawa i sądów. Praktyczny charakter zajęć służy temu, by nieco “odczarować” istotę studiów prawniczych.

Uwaga: zajęcia odbywają się tylko w semestrze zimowym.

Prowadzący:

mgr Magdalena Latosińska

3. Litografia - praktykujemy alchemię w XXI wieku

Szczypta magnezji, kropla oleju lnianego, łyżka pigmentu, garść gumy arabskiej - czy to już alchemia?

Litografia to technika druku z kamienia wapiennego. Odrobina magii i garść nauki. Alchemia, której efekty można podziwiać w galerii sztuki. Ta technika artystyczna wymaga dyscypliny i stosowania się do konkretnych wytycznych związanych z procesem chemicznym i etapami w obróbce kamienia.
Każdy uczestnik seminarium samodzielnie wyszlifuje, zatłuści i wydrukuje kamień. Zatłuszczenie kamienia to nic innego, jak rysowanie i tworzenie ilustracji, bo właśnie ilustracje będą dziełem artystycznym każdego studenta. W trakcie tworzenia pracy plastycznej studenci będą mogli korzystać z projektów cyfrowych, typografii i fotografii. Studenci nauczą się odpowiednio sygnować i eksponować wydruk graficzny.
Praca litografa łączy różne dziedziny - pracę fizyczną, działania chemiczne i artystyczne. Wymagany czas i skrupulatność uczą cierpliwości i skupiają uwagę na jak najlepszym efekcie długotrwałej pracy. Rezultatem pracy w czasie cyklu seminariów będzie wystawa prac studentów.
Uczestnictwo w cyklu seminariów pozwoli studentom poznać w sposób praktyczny tę ciekawą gałąź sztuki. Studenci będą mogli wejść w rolę artystów, wyrazić siebie, rozwijać wrażliwość artystyczną, a także przekonać się, że nauka często idzie w parze ze sztuką.

Prowadzący:

Justyna Mazur


1. Fotografia - chwytamy tę jedną niepowtarzalną, decydującą sekundę

Czy wiesz, co może być obiektywem w ciele człowieka?

Studenci dowiedzą się, jakie obiektywy wybiera fotograf, gdy tworzy portret, a jakie, kiedy fotografuje architekturę. Podczas seminarium uczestnicy stworzą własną historię opowiedzianą za pomocą zdjęć. Pracując w plenerze i studiu fotograficznym, studenci nauczą się obserwować i kreować światło. Właściwie wykorzystane oświetlenie spowoduje, że studenci wykonają jeszcze bardziej profesjonalne, ale i klimatyczne zdjęcia.
Po praktycznych zajęciach w laboratorium fotograficznym studenci odkryją, jak zrobić odbitkę w ciemni fotograficznej. Studenci otrzymają narzędzia, dzięki którym będą kreować własne fotografie jeszcze bardziej świadomie. Efektem projektu będzie wystawa prac, samodzielnie przygotowana przez studentów.
Udział w zajęciach będzie dla studentów okazją do rozwijania zainteresowań fotograficznych. Seminaria uświadomią uczestnikom, jak ważna jest rola fotografa - jego umiejętności i wrażliwość artystyczna.
Uwaga: na zajęcia student powinien przynosić aparat fotograficzny.

Prowadzący:
Michał LichtańskiSPECJALIZACJE PRZYRODNICZE:

1. Hematologia
2. Chemia sądowa
3. Genetyka
4. Mikrobiologia

1. Hematologia - poznajemy funkcje krwi w organizmie

5 milionów!!! Czy wiesz, że aż tyle czerwonych krwinek może mieścić się w jednej malutkiej kropli krwi?

Podczas zajęć studenci odbędą niezwykłą podróż przez układ krwionośny. Dowiedzą się, czym jest krew oraz jak funkcjonuje w ludzkim organizmie. Zapoznają się z typowymi badaniami analitycznymi, takimi jak liczba i rodzaj poszczególnych krwinek, hematokryt, poziom hemoglobiny. Nauczą się także odczytywać wyniki oraz będą mogli oznaczyć własną grupę krwi. Sprawdzą też, jak zmienia się skład naszej krwi pod wpływem tego, co zjadamy - na przykładzie stężenia cukru przed i po zjedzeniu słodkiej przekąski. Studenci będą mieli okazję obejrzeć pod mikroskopem własną krew, wykonają proste barwienia, by dostrzec wszystkie jej elementy. Następnie porównają obserwowany obraz z preparatami przedstawiającymi stany chorobowe krwi oraz udokumentują obserwacje w postaci mikrofotografii. W trakcie wszystkich zajęć studenci będą przygotowywać profesjonalny plakat naukowy, który na zakończenie zostanie zaprezentowany zaproszonym gościom.
Zajęcia rozszerzą wiedzę z zakresu biologii, pokażą praktyczne zastosowania tej dziedziny w życiu i zainspirują do dalszego jej odkrywania.

Prowadzący:
mgr inż. Jerzy Wiater
mgr Kamil Wartalski

2. Chemia sądowa - podążamy śladami przestępcy

Młoda kobieta? A może starszy mężczyzna? Kto popełnił przestępstwo? Czy do rozwiązania zagadki przydatny będzie chlorek żelaza (III), kwas etanowy czy też pył grafitowy?

Studenci, wcielając się w rolę chemików sądowych, podążą śladami przestępcy i rozwikłają zagadkę kryminalną. Czy pozostawiony odcisk palca należy do podejrzanego? Czy analiza czerwieni wargowej okaże się pomocna? A może znaleziona na miejscu zdarzenia filiżanka nie zawierała wyłącznie kawy?
Studenci, wyposażeni w odpowiednią wiedzę z zakresu chemii sądowej, staną twarzą w twarz z wieloma pytaniami, na które odpowiedź przybliży ich do rozwiązania zagadki kryminalnej. W trakcie śledztwa uczestnicy będą korzystać z bogatego zasobu narzędzi chemika sądowego, np. daktyloskopii i ekspertyzy traseologicznej. Zdobędą też wiedzę z zakresu chromatografii i spektroskopii, badając zagadkowe ślady na miejscu zdarzenia. Zwieńczeniem ich pracy będzie rozwiązanie zagadki kryminalnej na podstawie syntezy wniosków.
Warsztaty rozwiną umiejętność logicznego myślenia, pracy zespołowej oraz zainspirują do zgłębiania wiedzy chemicznej. Studenci nauczą się integrować wiedzę chemiczną z matematyczną, fizyczną i biologiczną poprzez przygotowanie roztworów, wykonywanie prób chemicznych, odważanie różnych substancji oraz interpretację wyników analiz.

Prowadzący:

mgr Patryk Własiuk
mgr Aleksandra Pollap

3. Genetyka – poznajemy geny i szukamy DNA

Znamy przepisy na idealne ciasto i smaczne potrawy. A jaki jest przepis na idealnego człowieka? I czy w ogóle jest?

Studenci dowiedzą się, czym są geny, i odkryją podstawowe zasady ich dziedziczenia. Poznają też organizację żywej komórki i odnajdą w niej materiał genetyczny. Podczas seminariów zapoznają się z technikami wykorzystywanymi w laboratorium genetycznym: izolacją DNA, testami hodowlanymi, analizą rodowodową, testem zgodności. Studenci przeprowadzą własne analizy rodowodów i odkryją pokrewieństwo między gatunkami zwierząt, stworzą własne modele komórki i nici DNA. Zdobytą wiedzę wykorzystają także w praktyce, izolując DNA z owoców.
Zajęcia wprowadzą studentów w podstawowe zagadnienia genetyki, pokażą praktyczne zastosowanie genetyki w badaniach medycznych. Uczestnicy zajęć poznają genetykę od kuchni i przekonają się, jak bardzo jest to dynamiczna i przyszłościowa dziedzina nauki.
W ramach cyklu spotkań projektowych studenci przygotują prezentację wyników swoich doświadczeń w pracy z DNA.

Prowadzący: Michał Duliban, Ania Kręcioch, Mateusz Ogórek - studenci i doktoranci Wydziału Biologii UJ, firma Co Ci siedzi w genach?

4. Mikrobiologia - szukamy sposobów na wygraną walkę z niewidzialnym wrogiem

Bakterie są uważane za wroga, który czyha na nasze zdrowie. Rzeczywiście, wiele bakterii wywołuje choroby, ale czy wszystkie? Jak myślisz, ile milionów bakterii zamieszkuje w twoim ciele, mimo że jesteś zdrowy?

Studenci, pracując w laboratorium mikrobiologicznym, poznają najważniejsze grupy chorobotwórczych bakterii oraz uzyskają podstawową wiedzę na temat antybiotyków. Sprawdzą, na czym polega praca z bakteriami oraz dowiedzą się, że jedynie niektóre z nich są chorobotwórcze. Zdobędą także wiedzę na temat sposobów rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, co ma duże znaczenie w profilaktyce zachorowań. W trakcie pracy seminaryjnej studenci przedstawią pełny cykl badania mikrobiologicznego próbki od pacjenta od momentu jej pobrania, przez jej zbadanie, aż do otrzymania informacji, jaki drobnoustrój wywołał zakażenie i jak je leczyć. Ponadto studenci przedstawią, w jaki sposób możemy się chronić przed zakażeniami.
Zajęcia uświadomią uczestnikom, że bakterie to żywe komórki, które można hodować i obserwować oraz że mogą być one chorobotwórcze lub pożyteczne, jak np. bakterie probiotyczne. Studenci dowiedzą się też, że antybiotyki nie są idealną bronią przeciwko zakażeniom bakteryjnym, a ich nadużywanie przynosi więcej szkód niż pożytku.

Prowadzący:
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Lekarski, Katedra Mikrobiologii.
dr Monika Brzychczy-Włoch
dr Tomasz Gosiewski

SPECJALIZACJE TECHNOLOGICZNE

1. Projektowanie gier
2. Robotyka
3. Architektura - modelowanie przestrzenne
4. Programowanie w języku JavaScript

1. Projektowanie gier - odkrywamy, jaką moc ma pomysł

Czy wiesz, że projektanci Hearthstone, gry zarabiającej średnio 20 milionów dolarów miesięcznie, przez większość czasu tworzyli jej prototypy, wycinając karty z papieru?

Na zajęciach studenci wcielą się w rolę projektantów gier oraz projektantów poziomów. Projektant poziomów, z angielskiego level designer, to nazwa stanowiska, na którym ktoś projektuje układ elementów na różnych poziomach/mapach/planszach w grze.
Prowadzący zajęcia zainspirują uczestników do projektowania gier, pokazując różne elementy świata, które mogą zostać wykorzystane w prototypach gier studentów.
Uczestnicy przekonają się, jak ważny w procesie produkcji gier jest sam pomysł i zaprojektowanie poszczególnych elementów.
W efekcie pracy semestralnej studenci stworzą prototyp gry w formie rysunkowej i komiksowej oraz w formie 3D bez wykorzystania technologii.

Prowadzący:
Maciej Siwek
Dominik Starzyk

2. Robotyka – porozumiewamy się z maszyną

Studenci poznają prawa robotyki, sposoby wykorzystania maszyn, a także nauczą się poprawnie budować konstrukcje robotów z klocków Lego. Zbudowane roboty będą następnie programować, wykorzystując dedykowane oprogramowanie. Do budowy robotów studenci wykorzystają m.in. czujniki odległości, dwa serwomotory i czujniki światła - Line Follower. Nauka mechaniki, sensoryki i matematyki z wykorzystaniem klocków będzie świetnym przygotowaniem do programowania tekstowego. Zdobytą wiedzę i umiejętności studenci zaprezentują podczas ostatniego spotkania, w czasie którego odbędzie się podsumowująca gra turniejowa.

Prowadzący: KreaTech Kreatywni Technologicznie
mgr inż. Marek Grzesik

3. Modelowanie przestrzenne - poznajemy współczesne metody i technologie architektury 3D

Czy wiesz, że niskoenergetyczne budynki pasywne w Polsce buduje się zaledwie od 10 lat? Jak modelowanie komputerowe 3D możemy wykorzystać do projektowania nowoczesnych budynków pasywnych ?

Studenci poznają tajniki projektowania nowoczesnych budynków z zastosowaniem technologii niskoenergetycznej. Naszkicują projekt i zbudują go w programie, gdzie wymodelują swoje projekty w 3D. Podczas rysowania projektów poznają zasady tworzenia modelu 3D, który posłuży do wizualizacji architektonicznej.
Zajęcia odkryją przed uczestnikami tajniki współczesnych metod projektowania architektury z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego do tworzenia modeli 3D. Studenci poznają podstawy projektowania komputerowego, techniki rysowania oraz metody projektowania budynku na etapie koncepcji. Uczestnicy zajęć przekonają się, że proces projektowania jest obecnie nierozłączny z poznawaniem nowoczesnej technologii oraz wykorzystaniem oprogramowania komputerowego.

Prowadzący:
Jakub Mrozowski

4. Programowanie w JavaScript - jak stworzyć własny system szyfrowania wiadomości?

W dzisiejszych czasach prywatność w sieci i cyberbezpieczeństwo to niezwykle istotne kwestie. Szyfrowanie i kodowanie to techniki znane od wieków w celu zabezpieczenia korespondencji. Juliusz Cezar, komunikując się z podwładnymi, korzystał z własnej techniki zwanej dziś szyfrem Cezara. Polscy matematycy w czasie drugiej wojny światowej przyczynili się do zwycięstwa poprzez złamanie niemieckiego szyfru Enigmy.
Podczas zajęć studenci nauczą się podstaw programowania stron WWW z wykorzystaniem technologii HTML, CSS i JavaScript, aby stworzyć własną aplikację pozwalającą na szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości tekstowych. Poznają też pojęcia wykorzystywane w codziennej pracy Web Developera oraz teorie i techniki szyfrowania danych wykorzystywane przez wieki.
Uczestnicy zajęć rozwiną umiejętność logicznego myślenia, poznają podstawy logiki oraz matematyki szyfrów.

Prowadzący:

Piotr Leniartek