Lista specjalizacji na rok 2017/18 - kierunek Mistrz i Uczeń w OlsztynieSPECJALIZACJE PRZYRODNICZE:

1. Biologia molekularna
2. Kartografia

1. Biologia molekularna - odkrywamy tajemnice jądra komórkowego

Komórki zwierzęce i roślinne bardzo się od siebie różnią, pełnią inne funkcje, ale mają ważną cechę wspólną - wszystkie do życia potrzebują jądra. Co takiego znajduje się w jądrze i dlaczego odgrywa ono tak ważną rolę?

W trakcie cyklu zajęć studenci, pracując w warunkach laboratoryjnych, zapoznają się z budową różnych komórek i organizacją jądra komórkowego. Dowiedzą się, w jaki sposób "tajemnica", którą skrywa jądro, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - czyli poznają istotę dziedziczenia. Efektem pracy studentów będzie raport z prowadzonych badań.
Zajęcia uświadomią uczestnikom potencjał badań genetycznych na poziomie molekularnym oraz pokażą możliwości ich zastosowania w medycynie i kryminalistyce.

Prowadzący: dr Anna Nynca, dr Sylwia Świgońska

2. Kartografia - tworzymy własne mapy

Czy wiesz, że pierwsze mapy były tworzone w jaskiniach oraz na kamiennych płytach?

Obecnie mapy są dostępne w wersji papierowej oraz w postaci cyfrowej. Z tych ostatnich ludzie korzystają chętniej i częściej.
Studenci zapoznają się z mapami topograficznymi oraz narzędziami do mierzenia obiektów geograficznych. Będą pracować nad stworzeniem map, które zaprezentują podczas pokazu. Warsztaty w pracowni komputerowej wyposażonej w nowoczesne narzędzia Systemu Informacji Geograficznej będą doskonałą okazją do zapoznania się z pracą współczesnego kartografa. Zajęcia rozszerzą wiedzę z zakresu geografii, pokażą także praktyczne zastosowania kartografii we współczesnym świecie.

Prowadzący: dr Paweł Sowiński


SPECJALIZACJE TECHNICZNE:

1. Robotyka
2. Astronautyka
3. Projektowanie UX
4. Matematyka

1. Robotyka - odkrywamy świat robotów!

W jaki sposób myśli robot? Czy rozumie nasze polecenia?

Studenci nauczą "porozumiewać się" unikalnym językiem robotów! Uczestnicy specjalizacji poznają nie tylko, na pierwszy rzut oka skomplikowany język, ale również niezwykłą konstrukcję robotów. W trakcie zajęć stworzą niepowtarzalne algorytmy, dzięki którym będzie można komunikować się z robotami. Spotkania będą okazją do świetnej zabawy oraz rozwiną zainteresowania związane z tą dziedziną programowania.

Specjalizację poprowadzi młody naukowiec z wrocławskiej grupy Space is More, której projekt zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez Mars Society i NASA. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie dwuosobowej kosmicznej misji, która do 2024 r. mogłaby wyruszyć w kierunku Marsa.

2. Astronautyka - poznajemy tajemnice lotów w kosmos!

Czy wiesz, że następne pokolenie będzie prawdopodobnie pierwszym, które rozpocznie kolonizację obcych planet?

W trakcie zajęć studenci dowiedzą się, co zrobić, żeby zostać astronautą, oraz przekonają się, jak wygląda podróż na Marsa. Odkryją również prawa rządzące rakietami w locie i poznają podstawy mechaniki orbitalnej. Ponadto odpowiedzą na pytania, jakie prace wykonuje się na innych planetach oraz jak naukowcy badają kosmos, przebywając na Ziemi.
Zajęcia uświadomią studentom, jak ważną i prężnie rozwijającą się dziedziną nauki jest astronautyka. Specjalizacja rozszerzy wiedzę z zakresu fizyki i inżynierii oraz rozwinie myślenie przestrzenne.

Specjalizację poprowadzi młody naukowiec z wrocławskiej grupy Space is More, której projekt zakwalifikował się do finału konkursu organizowanego przez Mars Society i NASA. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie dwuosobowej kosmicznej misji, która do 2024 r. mogłaby wyruszyć w kierunku Marsa.

3. Projektowanie stron internetowych - UX

Zastanawiałeś się kiedyś jak powstaje projekt, który programista przekłada w żywą aplikację? Czy wiesz, że podczas tworzenia stron liczy się nie tylko wiedza o programowaniu, ale także wiedza o tym, jak człowiek myśli i odbiera informacje?

Zanim grafik opracuje kolorystykę strony i wykona rysunki, a programista zacznie pisać kod i rozwijać bazę danych – projektanci muszą stworzyć projekt strony. Od projektu zależy, czy dana strona jest czytelna i przyjemna w obsłudze, czy użytkownik czuje się na niej zagubiony, a w końcu przestaje z niej korzystać.

Podczas zajęć studenci wcielą się w rolę projektantów stron internetowych. Poznają podstawowe zasady projektowania czytelnych i przyjaznych dla użytkownika stron internetowych. Młodzi projektanci wykonują szereg zadań projektowych, podczas których poznane zasady zastosują w praktyce – przeprojektują istniejące strony. Efektem specjalizacji będzie opracowany przez uczestników projekt klikalnych makiet strony internetowej.

Od pierwszych zajęć studenci będą pracować na aplikacji Axure RP, która jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia makiet stron internetowych.

Prowadzący: Marta Dzikiewicz

4. Matematyka - odkrywamy potęgę liczb

Matematyka to królowa nauk, a jej język - język liczb i znaków - jest czytelny w każdym zakątku świata. To dziedzina nauki, która służy również do opisu otaczającego nas świata. W trakcie cyklu seminariów studenci przekonają się, jaką rolę pełni matematyka w takich naukach jak: nauki techniczne, przyrodnicze, humanistyczne, społeczne i artystyczne. Zajęcia rozszerzą wiedzę z zakresu matematyki, pokażą praktyczne zastosowania tej dziedziny w życiu i zainspirują do dalszego jej odkrywania. Studenci sami odkryją przyjemność obcowania z liczbami oraz zostaną zachęceni do zabawy z zagadkami matematycznymi.

Prowadzący: dr Agnieszka Bojarska-Sokołowska


SPECJALIZACJA ARTYSTYCZNA:

1. Fotografia

1. Fotografia - poznajemy warsztat dobrego fotografa!

Czy wiesz, że zdjęcia są jednym z ważniejszych elementów sztuki współczesnej?

Podczas zajęć studenci poznają różne techniki fotograficzne. Zbadają, jak wykorzystać możliwości aparatu, by robić świetne zdjęcia. Porozmawiają m.in. o roli światła, zasadach kompozycji oraz metodach modyfikacji zdjęć. W ramach projektu studenci samodzielnie przygotują też wernisaż fotograficzny. Zajęcia uświadomią uczestnikom, że zrobienie dobrego zdjęcia jest prawdziwą sztuką.

Uwaga: Do uczestnictwa w zajęciach wymagane jest posiadanie własnego aparatu fotograficznego (aparat w telefonie nie będzie wystarczający).

Prowadzący: Arkadiusz Stankiewicz


SPECJALIZACJA HUMANISTYCZNA:

1. Historia regionu

1. Historia regionu - dlaczego na Warmii nie mieszkali tylko Polacy?

Czy wiesz, że słowo Warmia pochodzi od nazwy pruskiego plemienia Warmów?

Podczas zajęć studenci zapoznają się z niezwykle bogatą historią Warmii. Analizując historyczne mapy regionu, odpowiedzą na pytanie, jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice Warmii i Mazur. Odkryją pozostałości po dawnych Prusach Wschodnich oraz państwie krzyżackim. Na warsztatach studenci zaznajomią się z gwarą warmińską, a także samodzielnie przeczytają napisane za jej pomocą teksty. Efektem specjalizacji będzie opracowany przez uczestników zajęć szlak turystyczny poznawanego regionu.
Zajęcia uświadomią studentom, jak bogatą historią oraz kulturą charakteryzuje się ich “mała ojczyzna”.

Prowadzący: dr hab. Izabela Lewandowska, prof. UWM