Lista specjalizacji w semestrze jesiennym w roku akademickim 2017/18 - kierunek Nauka do kwadratu w Olsztynie


JAK DBAĆ O ZDROWIE?
To główne zagadnienie wszystkich proponowanych poniżej specjalizacji w semestrze jesiennym:

1. Programowanie
2. Fitoterapia
3. Sztuka teatralna
4. Dietetyka
5. Trening relaksacji i uważności

1. Programowanie - tworzymy aplikację

Dostępne dzisiaj aplikacje umożliwiają nam zamówienie pizzy, skorzystanie z promocji w sklepach czy edytowanie zdjęć. Liczba nowych aplikacji jest ogromna i rośnie z dnia na dzień. Podczas zajęć studenci nauczą się od podstaw języka programowania Ruby. W czasie kolejnych spotkań będą pracować nad stworzeniem własnej aplikacji internetowej z wykorzystaniem framework'a Ruby on Rails, która będzie pomocna w liczeniu przyjmowanych kalorii. Pozwoli to na monitoring spożywanych posiłków pod kątem wartości energetycznej oraz zachęci do zainteresowania się swoim jadłospisem. Aplikacja stworzona na zajęciach będzie narzędziem pomocnym przy planowaniu zbilansowanych posiłków.

Prowadzący: Herman Sadik

2. Fitoterapia - tworzymy naturalne preparaty lecznicze

Rośliny zielarskie towarzyszą człowiekowi od czasów prehistorycznych. Służą jako pożywienie, leki czy kosmetyki. W trakcie zajęć studenci dowiedzą się, dlaczego nie wszystkie rośliny wykorzystuje się do tworzenia preparatów leczniczych. Uczestnicy specjalizacji poznają nie tylko właściwości lecznicze ziół, ale także ich znaczenie dietetyczne, a nawet dekoracyjne. Odkryją też niezwykłe tajniki uprawy ziół. Na zajęciach studenci wspólnie przygotują roślinne mieszanki oraz spróbują własnoręcznie sporządzonej herbaty, przygotują krem oraz inne specyfiki lecznicze z roślin zielarskich.

Prowadzący: dr hab. Joanna Majkowska-Gadomska

3. Sztuka teatralna - tworzymy spektakl

Co może łączyć teatr i zdrowie? W jaki sposób promować zdrowy tryb życia?
Specjalizacja przygotuje studentów do wystawienia sztuki teatralnej w postaci np. dramatu czy pantomimy. Posługując się zdobytym warsztatem aktorskim, uczestnicy zajęć będą zachęcać do prowadzenia większej aktywności ruchowej oraz zwracania uwagi na spożywane pokarmy. Studenci zwrócą też uwagę na powszechnie występujący problem chorób cywilizacyjnych. Zajęcia wprowadzą uczestników w świat teatru.

Prowadzący: mgr Tomasz Czaplarski

4. Dietetyka - układamy własny plan żywieniowy

Czy wiesz, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu zawdzięczamy aż w 70% odpowiednio zbilansowanej diecie?
Złe odżywianie się prowadzi do wielu schorzeń: cukrzycy, nowotworów czy chorób układu krążenia.
Studenci poznają wartości odżywcze poszczególnych produktów spożywczych oraz dowiedzą się, jak przebiega proces trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów. Zanalizują popularne diety, wskażą ich słabe i mocne punkty. Dowiedzą się, na jakich zasadach opiera się zbilansowana dieta. Zapoznają się także z programami komputerowymi stworzonymi do układania jadłospisów. Efektem zajęć będzie stworzenie własnego indywidualnego planu żywieniowego.

Prowadzący: mgr inż. Elwira Leśkiewicz-Nowak

5. Trening relaksacji i uważności - jak poradzić sobie ze stresem?

Czy wiesz, że długotrwały stres prowadzi do przewlekłych chorób psychosomatycznych? To już udowodnione naukowo.
Na zajęciach studenci dowiedzą się, dlaczego ludzie tak często doświadczają stresu. Poznają jaki jest mechanizm jego powstawania i oddziaływania. Przekonają się jak bardzo istotna jest współpraca ciała i umysłu. Uczestnicy specjalizacji skupią się na technikach utrzymawania stanu uważności, koncentracji i relaksacji, które są kluczowe dla świadomej pracy umysłu i zdolności obserwacji symptomów płynących z ciała. Końcowym efektem spotkań będzie ułożenie specjalnego programu radzenia sobie ze stresem, który będzie wpływał pozytywnie na kondycję zdrowotną oraz na samopoczucie.

Prowadzący: Marek Ruczko