Lista specjalizacji na rok 2017/18 - kierunek Mistrz i Uczeń w Warszawie


SPECJALIZACJE ARTYSTYCZNE:

1. Komiks
2. Rzeźba
3. Malarstwo

1. Komiks - kreujemy bohaterów i ich historie

Czy wiesz, że za pierwszy komiks uważa się powstałą w 1896 r. w USA serię o przygodach Żółtego Bobasa?

Podczas zajęć studenci pod okiem rysownika komiksowego wymyślą i zaprojektują własnych bohaterów komiksowych. Poznają historię komiksu oraz dowiedzą się, dlaczego domy aukcyjne zarabiają na planszach komiksowych miliony euro. Stworzą też opowieść do własnego scenariusza, który przedstawią scenarzyście komiksowemu. Gotowy komiks zaprezentują przed wydawcą.

Prowadzący: Paweł "Szaweł" Płóciennik

2. Rzeźba - pokazujemy rzeczywistość za pośrednictwem sztuki przestrzennej

Czy wiesz, że najstarsza rzeźba postaci ludzkiej ma około 35 tysięcy lat i jest wykonana z kości mamuta?

Podczas cyklu seminarium studenci zapoznają się z historią rzeźby, rodzajami materiałów, z jakich może powstać rzeźba, technikami modelowania, narzędziami pracy i możliwościami kreacyjnymi.
Samodzielnie wyrzeźbią m.in. stylowy ornament z modelu gipsowego. Podejmą próby wyrzeźbienia detalu na podstawie obserwacji żywego modelu oraz dokonają odlewu swoich najlepszych rzeźb. Podczas ostatniego spotkania przygotują wystawę swoich prac połączoną z uroczystym wernisażem.

Prowadzący: Elżbieta Macander

3. Malarstwo - ukazujemy rzeczywistość za pomocą pędzla i farb

Czy wiesz, że obraz przedstawiający dwie kobiety z Thaiti został sprzedany za 300 mln dolarów? Jak stworzyć tak wartościowe dzieło sztuki?

Studenci podczas cyklu seminariów poznają pojęcia, z którymi spotka się każdy malarz. Dowiedzą się, co to jest kompozycja, światłocień czy temperatura kolorystyczna. Poszukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć dzieło sztuki.
Samodzielnie przyrządzą farby, którymi namalują własne obrazy. Zwieńczeniem całego cyklu zajęć będzie przygotowany przez studentów wernisaż.

Prowadzący: Marcin Petrus

SPECJALIZACJE PRZYRODNICZE:

1. Zdrowie i higiena człowieka
2. Nanoświat
3. Entomologia

1. Zdrowie i higiena człowieka - co osiągnie medycyna w XXI wieku?

Czy szybkie testy i mikrochipy zastąpią niedługo całe laboratoria?

Podczas cyklu zajęć laboratoryjnych studenci poznają możliwości techniczne współczesnej nauki, które w znaczący sposób wpływają na rozwój medycyny. Zajmą się m.in. problemami wody pitnej - przebadają próbki wody z różnych źródeł pod kątem obecności drobnoustrojów, a także szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Sprawdzą, w jakich miejscach znajduje się najwięcej mikrobów, oraz wysieją bakterie pobrane z powierzchni własnego ciała.
Studenci dowiedzą się, jak wyizolować drobnoustroje produkujące antybiotyki oraz jak określić wrażliwość mikroorganizmów na nie. Zastanowią się nad tym, w jaki sposób możemy walczyć z infekcjami spowodowanymi przez oporne bakterie. Podczas ostatniego spotkania przedstawią wyniki swoich badań.

Prowadzący: Artur Ruszczak

2. Nanoświat - badamy antybakteryjność materiałów pokrytych nanocząsteczkami

Czy wiesz, że podczas zwalczania niektórych bakterii żyjących na ranach skórnych specjalnie podaje się pacjentom wirusy?

Podczas zajęć studenci poznają metodologię pracy laboratoryjnej i opanują posługiwanie się najważniejszymi narzędziami. Wykonają podstawowe testy stosowane w mikrobiologii i medycynie, np. barwienie Grama. Dowiedzą się więcej o wirusach stosowanych podczas zwalczania infekcji bakteryjnych w ludzkim organizmie i sami będą mieli możliwość hodowania bakterii.
Studenci wzbogacą się o wiedzę z dziedziny nanotechnologii. Końcowym efektem spotkań będzie samodzielnie wykonanie syntezy nanocząstek, zaplanowanie i wykonanie eksperymentu, sprawdzającego właściwości antybakteryjne pokrytych nanocząstkami materiałów. Podczas ostatniego spotkania studenci zaprezentują wyniki swoich badań przed ekspertem.

Prowadzący: Kinga Matuła

3. Entomologia - odkrywamy tajemnice owadów

Czy wiesz, że owady mają swój wewnętrzny kompas, którego używają do odnalezienia albo wyjścia z labiryntu?

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt - do tej pory odkryto ponad milion gatunków.Te niewielkie stworzenia opanowały wszystkie typy środowisk i mają kluczowe znaczenie dla wielu ekosystemów. W czym tkwi ich tajemnica?
Studenci wcielą się w rolę badaczy, projektując i wykonując szereg eksperymentów, które pomogą im poznać bliżej owady. Uczestnicząc w zajęciach, dowiedzą się w jaki sposób te małe stworzenia uczą się, zapamiętują i porozumiewają się między sobą. Wyniki swojej pracy zaprezentują podczas ostatniego spotkania.

Prowadzący: Stefan Hornostaj

SPECJALIZACJE TECHNICZNO - FORMALNE

1. Architektura
2. Programowanie - tworzymy własną grę komputerową
3. Elektronika
4. Programowanie w języku Java Script
5. Matematyka

1. Architektura - projektujemy ośrodek wypoczynkowy

Czy ciekawe i nowatorskie pomysły zawsze idą w parze z funkcjonalnością?

Podczas cyklu zajęć studenci wspólnie zrealizują wieloplanowy projekt. Wejdą w role projektantów, konstruktorów i urbanistów. Będą pracowali z mapą, na podstawie której opracują koncepcyjny plan zagospodarowania terenu. Własnoręcznie stworzą makietę rozwiązań do wybranej przestrzeni. Ponadto poznają teoretyczne podstawy tworzenia projektów architektonicznych i zdobędą umiejętności niezbędne do planowania przestrzeni. Stworzone makiety zagospodarowania przestrzennego zaprezentują podczas ostatniego spotkania.

Prowadzący: Milena Jankowska

2. Programowanie - tworzymy własną grę komputerową

Czy wiesz, że najpopularniejsza polska gra komputerowa została sprzedana w ponad 20 mln egzemplarzy i zarobiono na niej ponad 342 mln zł? Jak zacząć przygodę, która może w przyszłości doprowadzić do takiego sukcesu?

Upowszechnienie się komputerów oraz smartfonów spowodowało, że wirtualne gry stały się wszechobecne. Według specjalistów jest to dopiero początek rewolucji, która czeka nas w dziedzinie wirtualnych gier. Studenci, podczas zajęć pod okiem projektanta gier, przejdą przez kolejne etapy tworzenia gry komputerowej. Poznają podstawy programowania i pracy z programem do pisania gier – Costruct2. Stworzą też własne projekty gier. Dowiedzą się, jak “podpinać” grafikę oraz wprowadzać bohaterów w ruch. Poznają zasady implementacji gier i udoskonalania mechanik w swoich projektach. Na ostatnim spotkaniu zaproszą swoich bliskich do wspólnych rozgrywek.

Prowadzący: Artur Roszczyk


3. Elektronika - konstruujemy urządzenia

Czy wiesz, że z powodu zastępowania pracowników robotami w ciągu 20 lat może zniknąć nawet 700 zawodów?

Chcesz decydować, w jaki sposób działają komputery, czujniki, roboty? Marzysz o samodzielnym skonstruowaniu prostego robota? A może chciałbyś zbudować urządzenia automatyczne, które wyręczą Cię w codziennych obowiązkach?
Studenci podczas cyklu zajęć opanują podstawy elektroniki oraz programowania mikrokontrolerów. Dowiedzą się, jak działają i do czego służą poszczególne elementy elektroniczne. Zaprojektują i skonstruują też własne urządzenia. Podczas ostatniego spotkania zaprezentują rodzicom efekty swoich prac.

Prowadzący: Michał “pozytywny” Kłosiński

4. Programowanie - programujemy w języku JavaScript

Czy wiesz, że większość stron WWW, z których korzystamy, jest zbudowana za pomocą HTML i JavaScript?

Podczas zajęć studenci poznają uniwersalne konstrukcje programistyczne na przykładzie języka JavaScript. Wykorzystają tę wiedzę do opracowania stron WWW z elementami animacji i interakcji z użytkownikiem. Do pracy użyją narzędzi programistycznych dostępnych przez przeglądarkę WWW, które pozwolą na samodzielne programowanie poza godzinami zajęć. Dzięki zdobytej wiedzy studenci przygotują indywidualne projekty wykorzystujące grafikę oprogramowaną w JavaScript i wyświetlaną na stronie WWW.

Prowadzący: Pracownicy Google Poland.

5. Matematyka - szukamy matematyki w codziennym życiu

Czy wiesz, że ślimak wykorzystuje matematykę, budując swoją muszlę?

Co wspólnego ze sobą mają karczoch, brokuł, ananas i szałwia? To, że w każdym z nich można zaobserwować prawa matematyki. Znajdziesz je także we wszystkich aspektach swojego życia. Rozejrzyj się!
Studenci podczas zajęć poznają różnorodność liczb i ich występowanie w otaczającym świecie. Zrozumieją paradoksy związane z liczbami zależne od tego, jak na nie spojrzymy. Dowiedzą się, co łączy matematykę z prądem zmiennym i nauczą się wyjaśniać tę dziedzinę nauki za pomocą codziennych przedmiotów. Podczas ostatnich zajęć zaprezentują postery ukazujące występowanie liczb w życiu codziennym. Uczestnicy zajęć przekonają się, że matematyka nie musi być nudna.

Prowadzący:
Michał Korch


SPECJALIZACJE HUMANISTYCZNE:

1. Projektowanie gier planszowych
2. Kryminalistyka z elementami prawa
3. Dziennikarstwo radiowe
4. Dziennikarstwo prasowe

1. Projektowanie gier planszowych - tworzymy własną planszówkę

Czy wiesz, że gry planszowe były znane już starożytnym cywilizacjom?

Podczas seminarium studenci stworzą grę planszową od podstaw. Przeanalizują kolejne etapy, jakie muszą przejść twórcy gier. Poszukają odpowiedzi na pytanie, czym musi charakteryzować się planszówka, by odniosła sukces na rynku.
W czasie cyklu warsztatów uczestnicy dowiedzą się, na czym polega mechanika gry i jakie są jej rodzaje. Zapoznają się z technikami ułatwiającymi tworzenie prototypów i metodami testowania własnych gier planszowych. Przekonają się, jak trudno jest zaprezentować swój pomysł przed wydawcą, z którym spotkają się na czwartym seminarium. Podczas ostatniego spotkania zagrają w stworzone przez siebie gry z zaproszonymi gośćmi.

Prowadzący: Łukasz M. Pogoda, Michał Gołębiowski

2. Kryminalistyka z elementami prawa - rozwiązujemy zagadkę kryminalną

Czy wiesz, jak rozwiązuje się zagadki kryminalne? Co robi policjant wezwany na miejsce kradzieży? Dlaczego przestępcy noszą rękawiczki? Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Zadaniem studentów będzie rozwikłanie zagadki kryminalnej w oparciu o praktyczną i teoretyczną wiedzę przekazaną przez prowadzących. Podczas cyklu warsztatów studenci znajdą się na miejscu popełnienia przestępstwa, a ich zadaniem będzie znalezienie sprawcy na podstawie zebranych śladów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak zabezpieczyć odciski palców na szkle, w jaki sposób rozpoznać, z jakiej broni wystrzelono pocisk, jak wybrać najbardziej wiarygodnego świadka, sprawdzą też, czy wykrywacz kłamstw istnieje. Studenci zdobędą także wiedzę na temat obowiązków policjanta, prokuratora czy obrońcy. Usłyszą także, w jakich warunkach przeprowadza się przeszukanie, jakich pytań nie wolno zadawać świadkowi i jak rozpoznać, kiedy podejrzany kłamie.

Prowadzący: członkowie Towarzystwa Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22, zrzeszającego młodych przedstawicieli zawodów prawniczych oraz inne osoby, których praca zawodowa lub zainteresowania związane są z szeroko rozumianymi zagadnieniami prawnymi. Zajmują się popularyzacją wiedzy z zakresu prawa, nauk prawnych i kryminalistyki.

3. Dziennikarstwo radiowe - poznajemy pracę radiowców

Czy wiesz, że w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada zaledwie 3 dziennikarzy? Z czego to wynika?

Podczas zajęć studenci dowiedzą się, na czym polega praca dziennikarza, jak wygląda rozgłośnia radiowa od środka i jakie cechy musi posiadać dobry dziennikarz. Poznają też tajniki radiowej profesji i zastanowią się, jak powstaje ramówka całego programu.
Samodzielnie zredagują wiadomości do serwisu informacyjnego, przeprowadzą sondę na wybrany temat oraz przygotują się do przeprowadzenia wywiadów.
Dzięki zdobytej wiedzy i zgromadzonym materiałom powstanie profesjonalna audycja radiowa.

Prowadzący:
Agnieszka Ciecierska, Katarzyna Stoparczyk

4. Dziennikarstwo prasowe - piszemy reportaż historyczny

Jakie historie mogą zdradzić nam z pozoru przeciętni mieszkańcy naszego miasta?

Każdego dnia, spacerując po swojej dzielnicy lub jadąc autobusem, mijamy setki miejsc i wielu nieznanych ludzi. Zastanawiasz się, jakie tajemnice może kryć nasza najbliższa okolica? Podczas zajęć studenci wspólnie opracują tematykę reportażu i zastanowią się, jak najlepiej ją zrealizować. Zapoznają się z etapami pracy nad reportażem w teorii i praktyce. Samodzielnie przeprowadzą wywiady z warszawskimi seniorami, na podstawie których napiszą reportaż. Zwieńczeniem zbiorowej pracy reporterskiej będzie publikacja reportażu studentów w jednej z lokalnych gazet lub w formie reportażu internetowego. Zajęcia mogą stać się pierwszym krokiem w kierunku wymarzonego zawodu dziennikarza lub reportera.

Prowadzący: Szymon Łucyk