Lista specjalizacji na rok 2018/19 - kierunek Mistrz i Uczeń we Wrocławiu


SPECJALIZACJE SPOŁECZNE:

1. Communication design
2. Dziennikarstwo telewizyjne


1. Communication design - tworzymy skuteczną strategię marki

Czy wiesz, że wszystko, co znajduje się wokół nas, jest komunikacją? Że każde działanie wielkich i małych firm jest (a przynajmniej powinno być) oparte o przemyślaną i konkretną strategię? Jak robią to najlepsi - Coca Cola, Nike, Apple czy Netflix - i czy tylko giganci mają skutecznie zaprojektowane strategie marek? W jaki sposób robić to równie dobrze?

Studenci wcielą się w rolę specjalistów w dziedzinie marketingu i reklamy. Tworzenie strategii przykładowej marki rozpoczną od zbadania sytuacji zastanej i określenia grupy odbiorców, do których kierowana będzie komunikacja. Kolejnym krokiem będzie wypracowanie profilu marki i opracowanie strategii komunikacji projektu, a następnie przejście do kreacji, czyli realizacji koncepcji strategicznych.

Podczas seminariów studenci poznają podstawy teorii komunikacji, pracy zespołowej, planowania strategicznego i tworzenia kreacji, a także nauczą się kreatywnego i innowacyjnego rozwiązywania problemów. Finalnym efektem zajęć będzie stworzenie strategii dla wybranej marki.

Prowadzący: Pracownicy firmy Publicon

2. Dziennikarstwo telewizyjne - tworzymy własny program telewizyjny

Co jest ważniejsze - obraz czy dźwięk? Jak pracuje dziennikarz telewizyjny? Co zrobić, żeby zaprzyjaźnić się z kamerą i mikrofonem, czyli jak się zachowywać, a czego unikać, żeby dobrze wypaść? Jak przygotować się do wejścia „na żywo”, poprowadzić program i zrobić świetny wywiad?

Podczas seminariów studenci przeanalizują pracę dziennikarza telewizyjnego. Wezmą udział w praktycznych zajęciach z kamerą i mikrofonem oraz poznają specyficzny język telewizji i filmu. Każdy ze studentów będzie miał okazję poczuć, jak to jest znaleźć z jednej i z drugiej strony kamery.

Studenci nauczą się pracy w zespole realizacyjnym, ponieważ podstawą sukcesu każdego programu telewizyjnego jest dobra współpraca fachowców z wielu dziedzin. Efektem finalnym projektu będzie zrealizowanie własnego programu telewizyjnego w oparciu o przygotowany podczas zajęć scenariusz.

Prowadzący: Magdalena Pawlinow

SPECJALIZACJE PRZYRODNICZE:

1. Biomonitoring
2. Chemia kryminalistyczna

1. Biomonitoring - badamy i oceniamy czystość wrocławskich zbiorników wodnych

Czy wiesz, że o stanie czystości wody zbiornika wodnego najwięcej „powiedzą” nam organizmy, które ten zbiornik zamieszkują?

Aby ocenić jakość wody zbiornika wodnego, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie występujące tam grupy organizmów wodnych: sinice, glony, zooplankton, roślinność pływającą na tafli wody, jak i porastającą dno i brzegi zbiornika.

Podczas seminariów studenci poznają podstawy metod biologicznych służących do oceny stanu ekologicznego wód w zbiornikach wodnych. Uczestnicy zajęć samodzielnie pobiorą w terenie materiał do badań (próby wody, planktonu i rośliny makrofitowe), a następnie w laboratorium przeprowadzą analizy fizykochemiczne oraz mikroskopowe pobranych próbek.
W trakcie cyklu zajęć studenci zapoznają się z mikroorganizmami występującymi w zbiornikach słodkowodnych i na tej podstawie ocenią stan badanych wód. Poznają również zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska wodnego i możliwości jego ochrony.

Prowadzący: dr inż. Dorota Richter, dr inż. Mirosława Pietryka

2. Chemia kryminalistyczna - rozwiązujemy zagadkę detektywistyczną

Czy wiesz, że w ubiegłym roku każdego dnia w Polsce doszło do 2500 przestępstw? Ustalenie okoliczności każdego z nich wymagało dokładnej analizy wykonanej przez wielu specjalistów. Niejednokrotnie bardzo ważną rolę w tym procesie odegrali chemicy badający materiał dowodowy.

Podczas seminariów studenci sprawdzą, jak fascynująca i satysfakcjonująca może być praca chemika. Wcielą się w rolę specjalistów, którzy dokonają analizy materiałów znalezionych w miejscu tajemniczego zdarzenia…

Wczesnym rankiem, kiedy słońce ledwie wniosło się nad horyzont, Charles, parząc świeże espresso, poczuł zapach, który coraz bardziej oddalał jego zmysły od aromatycznego codziennego rytuału. Nieśpiesznie wszedł do salonu i gdy ujrzał to, co czekało na niego tego poranka, zamarł, a filiżanka w jednej chwili rozpadła się na tysiące kawałków…

Proszki daktyloskopijne, ślady krwi, reprodukcja numerów seryjnych, analiza dokumentów oraz chromatografia cienkowarstwowa to tylko niektóre z zagadnień towarzyszących chemii kryminalistycznej. Studenci wykorzystają je wszystkie, aby podczas całosemestralnej pracy rozwikłać skomplikowaną zagadkę detektywistyczną.

Prowadzący: Amanda Gałkowska i Daria Szeliga

SPECJALIZACJE TECHNOLOGICZNE
1. Gry komputerowe - tworzymy poziomy do gry 3D
2. Elektronika
3. Modelowanie przestrzenne
4. Projektowanie aplikacji

1. Gry komputerowe - tworzymy poziomy do gry 3D

Czy wiesz, że zanim Minecraft stał się grą o przetrwaniu, funkcjonowała jego wersja classic, w której można było tworzyć rozmaite budowle, mając do dyspozycji nieskończenie wiele różnych bloków?

Sercem każdej gry komputerowej jest plansza. Osoba, która ma za zadanie ją przygotować, musi wcześniej skonsultować się z pomysłodawcą, programistą i grafikiem. Dlatego podczas seminariów studenci skupią się nie tylko na tworzeniu tzw. poziomów, ale poszerzą też swoją wiedzę z zakresu programowania w Unity C# i tworzenia grafik 3D.

Zajęcia będą świetną okazją do rozwinięcia umiejętności logicznego myślenia w zakresie mechaniki, a tworzenie własnego świata gry stanie się impulsem do rozbudzenia kreatywności. Efektem końcowym projektu będzie stworzenie przez studentów poziomów gry komputerowej 3D.

Prowadzący: Adrian Jabłonka

2. Elektronika - konstruujemy inteligentne urządzenia

Czy wiesz, że w ciągu 5 najbliższych lat w naszych domach będzie funkcjonować nawet 500 urządzeń bezustannie łączących się z siecią i wymieniających z nią informacje?

W czasie warsztatów studenci odkryją, że elektronika otacza nas w każdej dziedzinie życia. Znajduje się w grach, urządzeniach, domach, pojazdach, a nawet w ścianach i podłodze. Znajdziemy ją w wodzie, na ziemi i w powietrzu! Studenci, samodzielnie składając wybrane układy elektroniczne, poznają ich budowę i zasadę działania. Skonstruują urządzenia wykorzystujące różne czujniki i stworzą własne układy w popularnym Arduino, sterowane dzięki programowi Scratch.

Zajęcia na pograniczu robotyki, automatyki, elektroniki i informatyki będą świetną okazją do rozwinięcia umiejętności logicznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Wzbogacą również uniwersalną wiedzę z zakresu matematyki i fizyki.

Prowadzący: Dawid Stanasiuk

3. Modelowanie przestrzenne - projektujemy obiekty 3D, wykorzystując nowe technologie

Czy wiesz, że największa na świecie makieta miasta wydrukowana w technologii druku 3D powstała w Polsce? Przestrzenna mapa zajmuje powierzchnię 8 m² i przedstawia dużą część centrum Poznania w skali 1:4000.

Modelowanie przestrzenne coraz częściej nazywane jest technologią przyszłości. Rosnącą popularność zawdzięcza swojemu szerokiemu zastosowaniu w różnych dziedzinach nauki, sztuki czy biznesu.

Podczas specjalizacji studenci staną przed zadaniem zagospodarowania przestrzennego powierzchni nowo odkrytej planety. W programie służącym do modelowania 3D - Tinkercad - zaprojektują obiekty, które po wydrukowaniu staną się integralną częścią makiety. Poznają również zasadę działania drukarek 3D oraz możliwości ich zastosowania. Zajęcia będą doskonałą okazją do kształtowania wyobraźni przestrzennej oraz rozbudzenia kreatywności.

Prowadzący: Space is More - Szymon Gryś

4. Projektowanie aplikacji – tworzymy grę na smartfony

Czy wiesz, że firma Ocado zarządzająca największym na świecie hipermarketem internetowym dysponuje w Wielkiej Brytanii czterema zautomatyzowanymi magazynami i kilkunastoma punktami przeładunkowymi, które dzięki wsparciu robotów i komputerów są w stanie obsłużyć ponad 300 000 zamówień tygodniowo?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest być programistą? Słyszałeś, że to ciekawe zajęcie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Rozpocznij tę przygodę razem z nami!

Podczas seminariów studenci wejdą w skład profesjonalnego zespołu projektowego, którego zadaniem będzie stworzenie aplikacji na telefon komórkowy. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym oprócz programowania zajmuje się programista, poznają problemy, przed jakimi staje w swojej codziennej pracy, oraz narzędzia, których używa do ich rozwiązania. Efektem finalnym specjalizacji będzie stworzenie gry na smartfona, która zostanie umieszczona w internecie, dzięki czemu studenci będą mogli używać jej po zakończeniu specjalizacji, a także zaprezentować rodzinie i znajomym.

Prowadzący: Pracownicy firmy Ocado Technology

SPECJALIZACJE ARTYSTYCZNE:

1. Fotografia
2. Rzeźba

1. Fotografia - poznajemy tajniki fotografii, tworząc fotoreportaż

Czy wiesz, że pierwsza fotografia powstała na metalowej płytce w 1826 roku? Przedstawiała ona widok z okna pracowni francuskiego wynalazcy Niecephora Niepca. Od tamtej pory minęło 190 lat, a fotografia przeszła cyfrową rewolucję. Dziś każdy z nas nosi aparat fotograficzny w kieszeni, a tworzenie zdjęć jest niezwykle proste.

Podczas seminariów studenci poznają historię i język fotografii. Zgłębią tajniki obsługi aparatu cyfrowego, a także dowiedzą się, jak poprawnie wykorzystywać przesłony i tworzyć kompozycje fotograficzne. Zajęcia będą okazją do pobudzenia kreatywności, a studenci nauczą się opowiadać historie za pomocą zdjęć. Efektem ich semestralnej pracy będzie stworzenie fotoreportażu i zaprezentowanie go podczas wspólnie przygotowanej pełnoprawnej wystawy.

Uwaga: Specjalizacja dla osób posiadających aparat cyfrowy (aparat w smartfonie nie jest wystarczający).

Prowadzący: Piotr Bujak

2. Rzeźba – tworzymy przestrzenną instalację artystyczną

W Polsce w przestrzeni publicznej znajdują się setki rzeźb i pomników. Czy wiesz, czym różnią się od instalacji artystycznej?

Podczas seminariów studenci krok po kroku przejdą wszystkie etapy powstawania rzeźby: od koncepcji, przez szkic, aż po realizację. Wykorzystując narzędzia i techniki rzeźbiarskie, stworzą obiekt z gliny. Następnie po zapoznaniu się z warsztatem odlewniczym samodzielnie wykonają gipsowe formy, których użyją do powielania swoich prac w masie ceramicznej metodą odciskania. Powstałe w ten sposób odciski będą wykańczać przez retusz i dalszą obróbkę technologiczną, tj. barwienie czy szlifowanie, by odpowiednio przygotować prace do wypału w piecu ceramicznym.

Efektem końcowym będzie wspólnie wykonane dzieło - poprzez budowanie i składanie wypalonych już obiektów w jedną kompozycję powstanie wieloelementowa instalacja artystyczna zaaranżowana w przestrzeni.
Zajęcia będą doskonałą okazją do rozwijania umiejętności manualnych oraz kształtowania wyobraźni przestrzennej.

Prowadząca: mgr Weronika Surma