Lista specjalizacji w semestrze jesiennym w roku akademickim 2017/18 - kierunek Nauka do kwadratu we Wrocławiu


ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA - CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY ZATRZYMAĆ TO ZJAWISKO?

To główne zagadnienie wszystkich proponowanych poniżej specjalizacji w semestrze jesiennym:

1. Kampanie społeczne
2. Socjologia
3. Dziennikarstwo radiowe
4. Programowanie (brak wolnych miejsc)
5. Grafika 3D (brak wolnych miejsc)

1. Kampanie społeczne - interpretujemy i reagujemy na przypadki łamania praw człowieka

Jesteśmy aktywnymi użytkownikami internetu, słuchaczami radia, widzami programów telewizyjnych. Czy jednak jesteśmy na tyle uważnymi obserwatorami, by dostrzec przykłady łamania praw człowieka, zrozumieć ten problem i zastanowić się, co można zrobić, by zaprzestać nagannym praktykom?
Młodzież uczestnicząca w zajęciach przyjrzy się konkretnym problemom z kraju i ze świata, przeanalizuje znane im z różnych źródeł przykłady łamania praw człowieka. Studenci zastanowią się, jaka może być przyczyna takich zachowań, czym charakteryzuje się łamanie praw człowieka i co zrobić, aby temu zapobiec, a także w jaki sposób informować świat o tym problemie. Studenci przygotują propozycję oddziaływania społecznego, którego celem będzie uświadomienie roli jednostki w społeczeństwie.
Zajęcia połączą różne społeczne dyscypliny naukowe, w ten sposób studenci będą mieli okazję rozwijać umiejętności współpracy, komunikacji, autoprezentacji.

Prowadzący: mgr Hanna Hylińska

2. Socjologia - walczymy z hejtem i innymi zagrożeniami w sieci

Ile zarabiają szwacze szyjący dżinsy, które kupujemy za 100 zł w Polsce? Czy w internecie jesteśmy bezpieczni? Jak socjologia bada zjawiska społeczne?
Studenci samodzielnie wybiorą temat projektu, który zrealizują w trakcie cyklu seminariów. Przeanalizują różne prawa człowieka i sytuacje, w jakich te prawa są łamane. Szczególnej uwadze zostanie poddane bezpieczeństwo w internecie - studenci zastanowią się nad sposobem zapobiegania i reakcjami na przejawy cyberbullingu (hejtu), ochrony szeroko rozumianych danych osobowych oraz wizerunku w sieci.
Zajęcia rozwiną zainteresowania społeczne młodzieży, będą okazją do doskonalenia pracy zespołowej oraz do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia.

Prowadzący: mgr Agnieszka Morawiak, Wyższa Szkoła Bankowa;
mgr Aleksandra Mikulska, psycholog

3. Dziennikarstwo radiowe - opowiadamy ludzkie historie

Najpierw mówiono o polu magnetycznym, później o falach elektromagnetycznych i falach radiowych - bez nich nie byłoby radia. Dzisiaj coraz częściej bez internetu nie ma radia. Na czym polega międzypokoleniowa moc radia? A jak radio i dziennikarze radiowi wpływają na profilaktykę zjawiska łamania praw człowieka?
Studenci, wcielą się w rolę dziennikarzy i poszukają osób, które na co dzień badają zjawisko łamania praw człowieka, współpracują z ofiarami lub pracują w organizacjach dbających o bezpieczeństwo. Następnie zaproszą ich na spotkanie i przeprowadzą wywiady, które zostaną nagrane. Wcześniej jednak uczestnicy zajęć przeprowadzą pełny trening aparatu mowy. Popracują nad głosem, dykcją i postawą. W czasie seminariów studenci będą również korzystać z programów do obróbki dźwięku i nauczą się, jak zmontować materiał radiowy.
Umiejętności prawidłowego używania głosu przydadzą się studentom bez wątpienia w każdej innej sytuacji szkolnej, a w przyszłości także zawodowej. Zajęcia będą okazją do poznania radia “od kuchni”, rozwijania umiejętności pracy zespołowej, a także nauczą brania odpowiedzialności za końcowy efekt projektu.

Prowadzący: Katarzyna Aszkiełowicz, Akademickie Radio LUZ

4. Programowanie - tworzymy stronę www

Można dotrzeć do danych statystycznych, z których wynika, że obecnie istnieje 644 275 754 stron internetowych na całym świecie. Poruszają one w zasadzie każdy temat, w tym również kwestię zanieczyszczeń środowiska.
Efektem pracy studentów będzie stworzona od podstaw strona WWW. Źródłem treści widocznych dla odwiedzających będą tematy poruszane podczas innych specjalizacji. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne języki, które są niezbędne do stworzenia serwisu, np. HTML, CSS, JavaScript. Dodatkowo wykorzystają narzędzia wspomagające tworzenie grafiki oraz dynamicznych elementów.
Cykl seminariów pozwoli studentom w sposób praktyczny rozszerzać wiedzę i umiejętności z zakresu IT. Zajęcia będą także okazją do doskonalenia umiejętności logicznego myślenia, planowania oraz współpracy w grupie.

Prowadzący: Sebastian Paluchiewicz, programista

5. Grafika 3D - wykorzystujemy nowe technologie do walki o prawa człowieka

Problem łamania praw człowieka jest problemem nas wszystkich. Socjologowie, politolodzy czy ekonomiści rozpatrują go, analizują i próbują go rozwiązać z perspektywy naukowej. Jednak aby dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców z konkretnym przesłaniem, należy dobrać odpowiednie sposoby i środki. W tym celu uczestnicy zajęć wykorzystają nowe technologie, a konkretnie grafikę 3D.
Studenci sprawdzą, w jaki sposób tworzy się efekty specjalne wykorzystywane w filmach czy kampaniach społecznych. Przekonają się, jak powstają efekty na green screenie i jak działa blue box. Korzystając z tutoriali, samodzielnie wykonają animacje. Podczas pracy projektowej studenci zapoznają się z programem graficznym 3D Autodesk Maya w pracowni graficznej Centrum Technologii Audiowizualnych.
Zajęcia będą dla studentów okazją do poznania specjalistycznego programu graficznego, a także do pogłębiania swoich zainteresowań w obszarze nowych technologii.
UWAGA: przed każdymi zajęciami studenci będą otrzymywać tutoriale, których znajomość będzie niezbędna w czasie zajęć.

Prowadzący: Wojciech Wójcik, Centrum Technologii Audiowizualnych